Polska cenzuruje Internet czyli o DNS słów kilka

Polski rząd blokuje wybrane strony Internetowe. To fakt. Swoje działanie uzasadnia niezgodnością z ustawą hazardową. W obecnej ustawie hazardowej nie ma sensu doszukiwać się logiki i tego w tym artykule robić nie będę. Zainteresowanych odsyłam na stronę ministerstwa finansów gdzie znajduje się pokaźna lista zablokowanych stron. Bardziej martwi mnie sam fakt cenzurowana Internetu. Ale Internet jest na tyle zdecentralizowanym tworem korzystającym z wielu protokołów, że jedyny sposób na zablokowanie serwera to odłączenie go od sieci. Ministerstwo zdaje sobie sprawię, że serwery zlokalizowane poza granicami naszego kraju są poza ministerialną jurysdykcją. I bardzo dobrze. Tak więc nie jest blokowany numer IP serwera ale jego odzwierciedlenie w krajowej bazie DNS dostawców internetu. Na całe szczęście jest wiele niezależnych serwerów DNS zlokalizowanych poza granicami naszego kraju a korzystanie z nich nie jest nielegalne.

W ramach dygresji chciałbym odradzić korzystanie z serwerów DNS których właścicielami są korporacje. Takie firmy swoimi działaniami raczej ograniczają i „niszczą” duszę wolnego internetu. Odradzam więc korzystanie z serwerów takich jak 8.8.8.8 oraz 8.8.4.4.

1.1.1.1

Na horyzoncie serwerów DNS całkiem okazale wybija się serwer o niskoskomplikowanym adresie 1.1.1.1 (nie jest to jedyny serwer DNS wart uwagi, zachęcam do zajrzenia na stronę innego projektu pt. OpenNIC). Strona https://1.1.1.1/ również działa i możemy znaleźć na niej garść informacji i projekcie. Twórcy stawiają na prywatność. Nasze zapytania do bazy DNS wraz z naszymi numerami IP nie są nigdzie zapamiętywane. Nie jesteśmy również profilowani w celu zasypania nas reklamami które oglądać chcemy (ale jeszcze o tym nie wiemy). Brzmi dobrze. Pora skonfigurować swój komputer.

Jak skonfigurować 1.1.1.1?

Łącznie mamy do dyspozycji cztery adres dla dwóch wersji protokołu IP:

  • IPv4:
    • 1.1.1.1
    • 1.0.0.1
  • IPv6:
    • 2606:4700:4700::1111
    • 2606:4700:4700::1001

Aby zacząć z nich korzystać musimy w ustawieniach karty sieciowej wprowadzić te adresy. Ustawienia karty sieciowej znajdziemy w Panelu Sterowania i właściwościach połączenia internetowego:

Po wpisaniu adresów zatwierdzamy ustawienia przyciskiem OK i możemy już cieszyć się większą prywatnością w bezkresie Internetu.

Dodatkowo na stronie https://1.1.1.1/ znajdziemy film instruktażowy który poprowadzi nas krok po kroku przez konfigurację DNS.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *