Zmień swoje gogle

Ryc. 1 Używane gogle pływackie (źródło Wikipedia)

Zmień swoje gogle czyli praktyczny poradnik w którym prezentuję sprawdzone alternatywy. Zachęcamy do porzucenia korporacyjnych aplikacji, które nas profilują oraz wyciągają od nas prywatne informacje na rzecz dobrego, otwartoźródłowego oprogramowania o często lepszej funkcjonalności. Wszystkie prezentowane aplikacje zostały przeze mnie przetestowane i z czystym sumieniem mogę je polecić, ponieważ sam ich używam.

Zmień komunikator Internetowy

Wire jest komunikatorem Internetowym dbającym o poufność naszych wiadomości. O Wire pisałem już w artykule Komunikator idealny jednak istnieje! Wire zdecydowanie bije na głowę konkurencję pod względem dbania o prywatność użytkownika! Wypada zdecydowanie lepiej niż Facebook Messenger, Google Hangouts, Telegram i Silence. Aplikacja szyfruje również połączenia głosowe oraz video a także przesyłane pliki. Serwery zlokalizowane w Szwajcarii oraz intuicyjna obsługa to kolejne atuty tego programu.

Aplikacja do pobrania i zainstalowania ze strony wire.com.

Zmień przeglądarkę i zainstaluj parę dodatków

Zainstaluj Firefoxa! Doskonała otwarta alternatywa dla komercyjnych chromowanych przeglądarek. Do pobrania i zainstalowania ze strony https://www.mozilla.org/pl/firefox/new/

 

Nie zapomnij zainstalować uBlock Origin który doskonale blokuje niechciane reklamy. Polecamy uBlock Origin ze względu na jego doskonałą wydajność. Do pobrania ze strony https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/ublock-origin/

 

Https Everywhere to skromny dodatek do aplikacji który zaszyfruje twoją komunikacje w Internecie nawet tam, gdzie twórca witryny internetowej zapomniał dodać protokołu SSL.
Do pobrania ze strony https://www.eff.org/https-everywhere

Privacy Badger to narzędzie stworzone przez firmę Electronic Frontier Foundation (EFF) służące do ochrony użytkownika przed śledzeniem. Aplikacja analizuje zawartość stron internetowych i blokuje elementy które mogą śledzić użytkownika.
Aplikacja jest dodatkiem do popularnych przeglądarek internetowych.
Do pobrania ze strony https://www.eff.org/privacybadger

Zmień wyszukiwarkę

Zmieniłeś już przeglądarkę? To zmień też wyszukiwarkę na taką, która nie będzie zbierać informacji o tym czym się interesujesz i jakie strony odwiedzasz aby potem zasypać cię tonami reklam w które i tak nigdy nie klikasz.

Zacznij używać DuckDuckGo! To doskonała alternatywa dla najpopularniejszej na rynku komerchy. Kiedy zaczniesz używać DuckDuckGo czasem zdziwisz się wynikami wyszukiwania. Ale pamiętaj, że to za sprawą braku bańki informacyjnej w której do tej pory się poruszałeś w Internecie.
Wejdź na https://duckduckgo.com/ i ustaw ją jako główną wyszukiwarkę.

 

Zmień pocztę e-mail

Zmień pocztę e-mail czyli najtrudniejsze zadanie. Po założeniu nowej skrzynki będziesz musiał powiadomić znajomych a także zmienić adres e-mail wszędzie tam, gdzie do tej pory go używałeś (np. internetowe fora). Pamiętaj, aby wybrać taki serwer, który zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Te najpopularniejsze oferują niski poziom bezpieczeństwa – mało kto zdaje sobie sprawę, ale naszą pocztę może przeczytać właściciel lub administrator serwera!

Załóż konto pocztowe na ProtonMail. Serwery znajdują się w Szwajcarii co jest zdecydowanym atutem! Przechowywana na serwerze poczta jest szyfrowana a serwer wspiera GPG. ProtonMail oferuje również aplikacje dla Androida oraz Apple. Wejdź  i załóż konto na https://protonmail.com/

 

Szyfruj zapytania DNS

Standardowo zapytania DNS czyli pytania o numer IP serwera z którym się łączysz są wysyłana w sposób nieszyfrowany. Oznacza to, że twój dostawca internetu wie jakie strony oglądasz. Szyfrowanie pytań DNS jest banalnie proste. Wystarczy zainstalować Simple DNSCrypt ze strony https://simplednscrypt.org/.
Aplikacja jest prosta w obsłudze, nie wymaga żadnej wiedzy technicznej a mimo tego bardzo skutecznie dba o prywatność użytkownika.

Używasz Torrentów?

Zainstaluj Tribler. Dzięki tej aplikacji możesz korzystać z sieci Torrent anonimowo. Uważam, że możliwość anonimowej wymiany informacji w Internecie jest bardzo ważna dlatego porzuć wszystkie inne torrentowe programy.

Do pobrania z https://www.tribler.org/

 

Zablokuj telemetrię

Zablokuj automatyczne wysyłanie do producenta systemu operacyjnego informacji na Twój temat. Jest to praktyka która agresywnie ingeruje w prywatność wysyłając dane statystyczne, informacje o konfiguracji naszego komputera, używanych aplikacjach, lokalizacji, odwiedzanych stronach internetowych itd. Szczególnie dotyczy to użytkowników systemu Windows 10 (a także 8.1, 8, oraz 7).

O tym jak to zrobić, przeczytasz na łamach Strefy Prywatności.