Nie korzystasz z Google Play, nie zaktualizujesz oprogramowania

Ostatnimi czasy zauważam niebezpieczną tendencję programistów tworzących oprogramowanie dla systemu Android. Autorzy aplikacji wychodzą z założenia, że każdy użytkownik systemu Android ma i używa konta w sklepie Google Play. Zupełnie ignorują użytkowników którzy używają systemu bez tzw. gapps (czyli zestaw aplikacji oferowany przez firmę Google w skład których wchodzi sklep Play, Gmail, Maps itd). Ignorują również użytkowników, którzy najzwyczajniej w świecie nie posiadają konta Google. Oczywiście zaraz pojawią się głosy, że założenia konta nic nie kosztuje i trwa tylko chwilę. Są jednak osoby które celowo tego nie robią.

Programiści zupełnie zapominają zintegrować w swoich aplikacjach możliwości aktualizowania oprogramowania lub chociażby możliwość sprawdzenia czy aktualizacje są dostępne w celu ręcznego ich pobrania. Wyszli oni z założenia, że nowe wersje oprogramowania udostępniać będą wyłącznie poprzez sklep Play. Oczywiście jestem w stanie zrozumieć programistów, którzy tworzą oprogramowanie komercyjne i prowadzą jego sprzedaż poprzez sklep. Google Play daje im obsługę płatności i jest to dla nich wygodne. Polityka udostępniania aplikacji darmowych tylko przez sklep Play jest natomiast chybiona. Wiele aplikacji ma swoją oficjalną stronę internetową. Niestety bardzo często witryny te nie oferują do pobrania plików instalacyjnych apk – czego już zupełnie nie jestem w stanie zrozumieć.

Rozwiązaniem problemu są alternatywne sklepy takie jak F-Droid, które udostępniają pliki instalacyjne. Możemy tam bezpośrednio pobrać pakiety instalacyjne apk. Niestety sami musimy pamiętam aby sprawdzić czy dostępne są nowe wersje używanych przez nas aplikacji. Programiści masowo zapominają w aplikacjach zaimplementować automatycznych aktualizacji a to potencjalnie może wpłynąć na bezpieczeństwo używanych aplikacji!

Apeluję więc do wszystkich twórców aplikacji mobilnych: pamiętajcie, są na świecie ludzie którzy nie mają konta Google Play!

Analogiczna sytuacja ma miejsce w aplikacjach dla systemów Apple.

Jedno przemyślenie nt. „Nie korzystasz z Google Play, nie zaktualizujesz oprogramowania

  1. Mniej więcej z tego samego powodu wielu producentów olewa aplikacje i nawet sterowniki dla Linuksa (choć tu zainteresowanie i tak jest spore). Skoro może 1% użytkowników Androida, który wychodząc z domu nigdy nie zapomina o hełmie z folii aluminiowej, nie używa sklepu Play, to z marketingowego punktu widzenia nie ma żadnych podstaw, by „robić im dobrze”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *