Komunikator idealny

Codziennie korzystamy z komunikatorów internetowych. Wymieniamy wiadomości, zdjęcia oraz filmy z innymi użytkownikami internetu. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie jak powinien wyglądać komunikator idealny.

  • Otwarty kod źródłowy

Tworzenie oprogramowania open source umożliwia szerokiej społeczności weryfikować kod źródłowy i poprawiać bezpieczeństwo. Nie krytykuję aplikacji z zamkniętym kodem źródłowym. Uważam, jednak że kody źródłowe „zamkniętych” aplikacji powinny być przeanalizowane przez niezależne grupy programistów. Tylko w ten sposób użytkownicy mogą być pewni, że używają oprogramowania bez tylnych furtek.

  • Wieloplatformowość

Windows, Windows Mobile, Linux, iOS, OSX, Android. Możliwość komunikacji niezależnie od platformy to klucz do sukcesu.

  • Nie tylko tekst

Komunikator powinien umożliwiać nie tylko wymianę tekstu ale również zdjęć, filmów i dowolnego rodzaju plików. Warto także pomyśleć o videorozmowach.

  • Poufność korespondencji

Najważniejsze jest zachowanie poufności korespondencji. W tym celu komunikator powinien automatycznie dokonywać wymiany kluczy szyfrujących i szyfrować każdą korespondencję jaką wymieniają użytkownicy. Tekst, zdjęcia oraz pliki powinny być szyfrowane. Szyfrowanie powinno odbywać się automatycznie bez konieczności interwencji użytkownika.

  • Peer to peer

Jeśli to możliwe komunikacja powinna odbywać się bezpośrednio między odbiorcą a nadawcą bez serwerów pośredniczących. Serwer pośredniczący jest jednak dobrym rozwiązaniem, gdyż umożliwia pozostawienie wiadomości dla odbiorcy nawet jeśli ten chwilowo jest offline. Trzeba jednak pamiętać aby na serwerze pozostawiać tylko szyfrogram a nie tekst jawny.
Autorzy Telegramu w ciekawy sposób rozwiązali ten problem. Wymiana kluczy szyfrujących odbywa się P2P a komunikacja szyfrowana przechodzi już przez serwer pośredniczący.

  • Archiwizacja korespondencji

Współcześni twórcy komunikatorów często zapominają o możliwości archiwizowania starszej korespondencji! Przywołuję w tym miejscu Gadu-Gadu. Niegdyś popularny komunikator umożliwiał eksport do formatu TXT lub HTML. Ważne, aby format eksportu był na tyle uniwersalny aby w przyszłości móc otworzyć archiwum, nawet jeśli już nie używamy komunikatora z którego dokonaliśmy eksportu.

  • Szyfrowanie i dostęp po podaniu hasła

Dane komunikatora przechowywane w smartfonie powinny być szyfrowane a uruchomienie aplikacji powinno być poprzedzone podaniem hasła. Zgubienie telefonu lub jego kradzież uchroni w ten sposób naszą korespondencję przed ciekawskimi.

  • TOR

Bardzo ciekawą opcją byłaby możliwość wykorzystania sieci TOR. Przesyłane w ten sposób wiadomości z pewnością będą bardziej anonimowe.

Co mamy do dyspozycji?

Na rynku mamy dostępnych kilka komunikatorów które dbają o bezpieczeństwo i poufność. Niestety każdy z nich ma swoje wady i zalety. Popularny Telegram umożliwia szyfrowanie korespondencji, jednak kanał szyfrowany nie jest inicjowany automatycznie. Program wymaga ręcznego zainicjowania wymiany kluczy kryptograficznych. Natomiast Signal Private Messenger firmy Open Whisper Systems dostępny jest tylko dla systemu Android i iOS a rejestracja wymaga podania numeru telefonu! Użytkownicy tabletów którzy korzystają z nich bez kart SIM (a więc nie posiadają numeru telefonu) nie utworzą konta w Silence. Problem rozwiązałaby możliwość rejestracji z wykorzystaniem adresu e-mail. Niestety nie potrafię powiedzieć, dlaczego twórcy aplikacji nie udostępniają takiej możliwości.

Ciekawym rozwiązaniem jest TOX. Wieloplatformowość, szyfrowana komunikacja oraz otwarty kod źródłowy są atutami tego komunikatora. Niestety aplikację wciąż są zbyt „skomplikowane” dla przeciętnego mesendżerowca. Jednak wróżę sukces TOXowi.

Popularne komunikatory wiodących firm zwanych potocznie guglami* lub ryjbukiem*, według mnie oferują bezpieczeństwo na poziomie przedpotopowym. Odradzam więc korzystanie z ich oprogramowania.

Zapraszam do testowania komunikatorów o których była mowa:

TOX: tox.chat
Signal: whispersystems.org
Telegram: telegram.org

A jakich komunikatorów Wy używacie i jaką funkcjonalność cenicie najbardziej?

*wszelkie skojarzenia są przypadkowe.

Edit 2016-12-28:

Po przetestowaniu wielu aplikacji udało mi się znaleźć tę (moim skromnym zdaniem) idealną. Zapraszamy do przeczytania artykułu Komunikator idealny jednak istnieje!

3 przemyślenia nt. „Komunikator idealny

    1. Threema jest dobrym komunikatorem. Uważam jednak, że konieczność uiszczenia opłaty za aplikację zniechęci wielu użytkowników. Również brak wersji na system Windows oraz Linux jest wadą Threemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *