Szyfrowanie SMS i MMS

Krótkie wiadomości tekstowe towarzyszą nam każdego dnia i jesteśmy przyzwyczajeni do ich pisania. Piszemy w nich o wszystkim. Okazuje się, że nie warto bezgranicznie ufać standardowym zabezpieczeniom o czym wielokrotnie pisał Niebezpiecznik. Dzisiaj więc pokażemy, jak zastosować dodatkowe algorytmy kryptograficzne aby zapewnić naszym wiadomościom poufność.

Aby szyfrować wiadomości SMS oraz MMS niezbędne jest narzędzie wykorzystujące kryptografię klucza publicznego. Aplikacja ta musi być zainstalowana na obu telefonach – nadawcy oraz odbiorcy. Doskonałym narzędziem jest Silence.

 

zmberw47j1lqgomxsm9polhlgfksdsvcgx4rpycekenvnazg8fahqur0cntes18-heqw300

Silence
https://silence.im/

playfdroidgithub-markAplikację można pobrać z:


 

Aplikacje instalujemy na obu urządzeniach miedzy którymi komunikacja ma być szyfrowana. Kolejnym krokiem jest wymiana kluczy szyfrujących. Wybieramy adresata a następnie z górnego menu klikamy ikonę kłódki oraz napis „rozpocznij bezpieczną sesję”. Nasze urządzenie wyśle do odbiorcy klucz szyfrujący. Odbiorca zostanie poinformowany, że otrzymał od nas klucz szyfrujący i odpowie nam tym samym. Od tego momentu nasza komunikacja jest szyfrowana (o czym świadczy ikonka zamkniętej kłódki).

Automatyczna wymiana kluczy
Zalecamy włączyć opcję „ukończenie wymiany klucz” którą znajdziemy w zakładce „zaawansowane” głównego menu programu. Dzięki temu nasz telefon po otrzymaniu klucza szyfrującego automatycznie odpowie, wysyłając nasz klucz do odbiorcy.

Co jeśli mój rozmówca nie używa silence?
Wasza komunikacja nie będzie szyfrowana. Odbiorca może używać dowolnego programu do obsługi wiadomości SMS/MMS. Dla Silence nie będzie to stanowić żadnego problemu – będziecie się komunikować tak jak robiliście to do tej pory. Zawsze możesz go namówić do używania Silence🙂

 

Problemy z aplikacją
Znany jest problem z otrzymywaniem i wysyłaniem wiadomości MMS. Potencjalnym rozwiązaniem może być wyłączenie Wi-Fi i ponowienie próby wysłania lub pobrania wiadomości.
Problem może też rozwiązać włączenie opcji „Auto-pobieranie w raomingu” w zakładce MMS którą znajdziemy w menu głównym po wybraniu „Czaty i multimedia”.

 

Co z telefonami Apple i Windows?
Niestety aplikacja na dzień dzisiejszy dostępna jest tylko dla telefonów z systemem Android. Czekamy na kolejne wersje aplikacji dla innych systemów operacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *