Kultura

Techno z lat 90 / 2000

Wiele osób już pewnie nie pamięta jak brzmiała oraz jak rozkoszowano się muzyką techno z lat 90/2000. Wtedy na parkietach w klubach techno najważniejszymi zespołami były oczywiście takie kapele jak: Prodigy, Chemical Brothers, Daft Punk, Masssive Attack i inne. Wiadomo, że była to muzyka typowo oscylująca w jednym nurcie jednak można by się w niej także dopatrzyć rockowego pazura, który z pewnością posiadały.

W tej właśnie muzyce liczyła się przede wszystkim dynamika oraz pomysłowość na ciekawe zestawienia aranżacyjne i kompozycyjne. Oryginalność, niesamowita energia oraz pasja życia przebijały przez te nie raz bardzo transowe i dające do myślenia dźwięki syntezatorów oraz bardzo głośnych sekwenserów, które można było usłyszeć w niejednym utworze tych właśnie zespołów.

Do najbardziej popularnych utworów z tamtego okresu należały oczywiście nagrania Prodigy zespołu owianego tajemnicą i specyficznym kultem. Zatem ich najsłynniejsze utwory to przede wszystkim: Firestarter”, „Voodoo people”, „ pNo Good” i inne.

Na pewno była to muzyka niezwykła, z klimatem i pewnym przesłaniem, które wręcz krzyczało i emanowało buntem tamtejszej młodzieży, która domagała się wolności słowa oraz wypowiedzi na różnego rodzaju tematy społeczne, o których nie było mowy w mediach ani też wśród osób starszych pokoleniem.

Urok tej muzyki tkwił w niej samej a zwolennicy jej dźwięków z pewnością mają do dziś w swych kolekcjach płytowych bardzo dużo zbiorów właśnie z tamtego okresu muzycznego.